Klienditugi

Müügitugi ja info  E-P   +3726508783 epood@expert.ee 

 

Õnnetus ei hüüa tulles: kuidas kodumasinaid veekahjustuste eest kaitsta?

05.04.2018
Õnnetus ei hüüa tulles: kuidas kodumasinaid veekahjustuste eest kaitsta?

Kevadised tulvaveed on siin ning veekahjustuste vältimiseks on õige aeg oma kodumasinad üle vaadata. Kuna sagedased on ka õnnetusjuhtumid, näiteks pesumasina lekkimine või tehnikale kogemata vee peale valamine, ei ole kodumasinate veekahjustuste eest kaitstud keegi.


 Kolme tüüpi veekahjustused

 Laias laastus saab kodumasinate   veekahjustused jagada kolmeks:   uputamisel tekkinud kahjustused,     veega otsekontakti teel tekkinud         kahjustused ning liigse niiskustaseme   tõttu tekkinud kahjustused. Kõigi   kolme variandi puhul tuleb käituda   aga üsnagi sarnaselt. Kuna vesi juhib   hästi elektrit, tähendab see, et   kodumasinate veekahjustused on   eelkõige seotud seadmesiseste   elektrisüsteemide ülesütlemisega.   Veekahjustuse kahtlusel tuleb   esimese asjana masin vooluvõrgust   eemaldada.

 Mida õnnetuse korral teha?

 Äärmiselt ettevaatlik tasub olla juhul, kui kodumasin on silmnähtavalt vees. Sellisel juhul tuleb kõigepealt proovida vesi eemaldada ning alles siis seade vooluvõrgust välja võtta. Kindlasti ei tohi kodumasinat katsuma minna siis, kui oled ise jalgupidi vees. Võimaluse korral tasuks juba eelnevalt näiteks keldris olevate kodumasinate puhul kasutada automaatkaitselülitit, millega on võimalik vajaduse korral vooluahel katkestada.

Tähelepanelik tasub olla ka patareidel töötavate seadmete puhul, kuna lühises patareil on suur oht põlema minna või lekkida ja seadmele korrosiooni tekitada. Kui kodumasin juba põleb, paisub, sulab või kui sellest tuleb kuumust, tossu, auru, mullikesi või tekib ebatavaline vilin, lahku kiiresti ja kutsu päästeamet!

Appi tõttab elektrik!

Kui kodumasin on saanud veekahjustuse, aga masinaga ei paista midagi ebatavalist toimuvat, on oluline see välja lülitada, patarei või aku eemaldada ning proovida masinat raputada, et võimalikult suur hulk vett masinast välja voolaks. Seejärel tasuks proovida masin võtta lahti väiksemateks osadeks, et ka sisemistest osadest vett eemaldada. Kui võimalik, tasuks proovida seadme lülitusplaati õrnalt hambaharja või pintsliga puhastada, ent lihtsam on see osa jätta spetsialisti hooleks. Veekahjustuse puhul peab elektrik tegelema eelkõige kodumasina sisemiste süsteemide korrastamisega. Näiteks vajavad sageli vahetamist seadmete kontaktid, lülitid ning isolatsioonimaterjalid.

Õnneks on suuremat osa veekahjustuse saanud kodumasinaid võimalik remontida. Osad seadmed on niiskuse ja vee suhtes tundlikud, teised mitte. Mõnel on märgistus peal, mis näitab, kui tolmu- ja veekindel seade on. Õnneks ei peaks vesi elektrijuhtmetele midagi tegema, kuna tänapäevased juhtmed on niiskuskindlad.

Kuidas õnnetusi vältida?

Kevadiste vetega seotud veekahjustuste vältimiseks on kõige lihtsam kodumasinad paigutada arvatavast tulvaveetasemest kõrgemale. Kindlasti tasuks kodumasinad keldrist kõrgematele korrustele paigutada ning jälgida, et elektrisüsteemid ei jääks vee alla. Õnneks hüvitavad paljud kodukindlustuspaketid nii üleujutustest tingitud kahjud, veeavariikahjud kui ka õnnetusjuhtumite kahju, kuid garantii veekahjustuse korral ei kehti.