Klienditugi

Müügitugi ja info  E-P   +3726508783 epood@expert.ee 

 

Tervis tehnikast – millistest tehnikavidinatest tunneb rõõmu tervisesõber?

04.04.2018
Tervis tehnikast – millistest tehnikavidinatest tunneb rõõmu tervisesõber?

Mida enam tehnika areneb, seda enam soovime olla kursis oma tervisega – ennustatakse, et aastaks 2021 suureneb aktiivsusmonitoride kasutajate hulk lausa poole võrra. Selleks, et trenni tegemise ning elustiiliga endale mitte liiga teha, tasub avastada, milliseid kasulikke tervisetooteid pakuvad tehnikapoed.

 

Aktiivsusmonitor 

 Nutikas vahend, millest on kasu nii sportlasel kui istuva eluviisi esindajal, on aktiivsusmonitor, mis näitab päevas läbitud sammude arvu ja liikumisele kulutatud aega. Kuna ideaalis võiks iga inimene päevas teha 5000–10 000 sammu ja liikuda vähemalt 30 minutit, soovitavad ka arstid üldtoonuse tõstmiseks ja kehakaalumuredega tegelemiseks just aktiivsusmonitori kasutamist. 

Kuivõrd aktiivsusmonitor näitab lisaks läbitud sammudele ka pulssi ja kulutatud kaloreid, on see hea abimees kõigile neile, kes tahavad veidi paremini olla kursis oma esmaste tervisenäitajatega. Aktiivsusmonitor aitab tähelepanu pöörata ka oma südametervisele – kui aktiivsusmonitori järgi on pulss liiga kõrge, saab pöörduda kardioloogi poole, kes teostab juba edasisi uuringuid. Ehkki täiskasvanud inimesel jääb rahuoleku pulss vahemikku 60–100 lööki minutis ja kerkib maksimaalse pingutuse juures kuni 220ni, siis arsti juurde tasuks pöörduda juhul, kui aktiivsusmonitor näitab pulsi ebaregulaarsust ning seda eriti siis, kui kaasnevad muutused üldises enesetundes. 

Aktiivsusmonitorist on abi aga ka noortele ja tervetele inimestele. Pea kõigil, kes on juba kord aktiivsusmonitori kasutanud, tekib eesmärk soovituslikud päevased 10 000 sammu täis saada. On ju hea, kui selline lihtne ese nagu käekell motiveerib kasvõi natukene rohkem liikuma! Aktiivsusmonitori kasutamisest võivad kõige rohkem abi saada inimesed, kelles tekitab reaalsete numbrite nägemine kerget hasarti ja soovi iga päev natukene liigutada.

Kaal 

Ehkki aktiivsusmonitor hoiab kõigil põhilistel näitajatel silma peal, ei ole see võimeline kasutajat kaaluma. Suur osa tänastest kaaludest on nutikad ja oskavad lisaks massile mõõta ka rasva- ja lihasprotsenti, veesisaldust ja kehamassiindeksit. Kuna kaaluprobleemid kimbutavad Eesti inimesi üha sagedamini, on mõistlik endale kaal koju soetada. Arstide sõnul tasuks vähemalt korra aastas kaalu peale astuda, sest üldiselt kipuvad inimesed oma kaalumuutuseid alahindama – lisakilod on aastate vältel kerged tulema ja me ei pruugi neid tähelegi panna.  

Just seetõttu võiks igas peres kaal olemas olla. Kõige mugavam on kasutada kaalu, mis jätab eelmisel kaalumisel saadud andmed meelde ja annab nutirakendusega teada, kas ja kuidas kaal on muutunud. Seejuures tasuks eelistada kaalu, mis oskab meelde jätta rohkem kui ühe inimese andmed – nõnda saab end mugavalt kaaluda terve pere.

 

Elektriline hambahari

 

Kui aktiivsusmonitor ja kaal aitavad silma peal hoida füüsisel, siis elektriline hambahari on kasulik vahend suuprobleemide ja omakorda teiste terviseprobleemide ennetamisel. Tavalise hambaharjaga ei saa hambaid nii põhjalikult harjata, sest esiteks ei ulatu see hästi tagumiste hammasteni ja teiseks on meil keeruline tajuda, kas me ikka peseme hambaid soovituslikud kolm minutit järjest. Neid kitsaskohti aitab vältida elektriline hambahari, mis annab märku sellest, millal on õige aeg harjamine lõpetada ning ennetab tänu väga põhjalikule puhastusele hambakivi ja igemehaiguste teket, mis võivad kaasa tuua märksa tõsisemaid terviseprobleeme, näiteks diabeeti ja südamehaiguseid.

 

 

 

Vererõhuaparaat 

Sarnaselt kaaluga on täiesti normaalne, kui keskeale lähenev inimene soetab endale koju vererõhuaparaadi. Kõrgvererõhutõbi ei anna tavaliselt sümptomeid, mistõttu juhtub sageli ja eriti meeste puhul seda, et haigus on organismile juba oma jälje jätnud enne, kui diagnoos ja võimalik ravi tuleb. Vererõhuaparaadi soetamist tasub kaaluda juhul, kui esineb kartus arstikabineti ees, kuid juhul kui vererõhk on kõrge ning ületab rahuoleku puhul 140/90mmHg, tuleb ette võtta ka arstivisiit. 

Eelistada tasuks vererõhuaparaati, mis on sertifitseeritud ning võimaldab sarnaselt kaaluga meelde jätta mitme inimese terviseandmed. Kuna vererõhk on niivõrd oluline näitaja, millest võib sõltuda inimese elu ja tervis, on oluline investeerida võimalikult kõrge kvaliteediga seadmesse, mis mõõdab vereõhku mitu korda järjest ja annab matemaatiliselt kõige täpsema tulemuse. Uuemad vererõhuaparaadid oskavad tuvastada ka arütmiat ning eelistada tasuks vererõhuaparaati, mis saadab kogutud andmed otse kasutaja nutitelefoni – nii on kogutud andmed mugav ka arsti juurde kaasa võtta.

 

 Alkomeeter

Kuigi esmapilgul ei tundu alkomeeter olevat esmatarbekaup, peaksid alkomeetri soetamist kaaluma inimesed, kellel on sage vajadus pärast suuremat alkoholitarbimist liiga kiiresti rooli istuda. Organism elimineerib umbes 5–10 g puhast etanooli tunnis, mistõttu on soovitatav alkoholi tarbida mõõdukalt ning jätta joomise lõpetamise ja rooli istumise vahele piisavalt pikk periood. Kui muud tehnikavidinad aitavad järge pidada vaid iseenda tervisega, siis alkomeeter näitab, et inimene hoolib lisaks enda tervisele ka teistest – mida promilliga autorooli minema jätmine kahtlemata on.